Jak poprawnie nałożyć biustonosz?
Można sobie pomyśleć „co to za sztuka?” – a jednak! Poprawne założenie biustonosza jest kluczowe i może zadecydować o tym, czy prawidłowo wspieramy nasz kręgosłup i piersi, czy wręcz przeciwnie - obciążamy.
Każdy biust, zarówno ten mały, jak i ten duży, zasługuje na wygodę i odpowiednie dobranie oraz nałożenie biustonosza.
Żeby upewnić się czy biustonosz, który kupiłaś, ma właściwy rozmiar i konstrukcję dla Ciebie – powinnaś zacząć od poprawnego nałożenia.
Co więc zrobić, żeby biustonosz przywdziać prawidłowo?
1. Przyłóż miseczki na piersi, a następnie zapnij stanik na najluźniejsze zapięcie (czyli wybierz ostatnie haftki – te na zakończeniu staniczka),
2. Następnie wyreguluj ramiączka (w celu łatwiejszej regulacji można przesunąć miseczki na plecy i z przodu zająć się dostosowaniem ich długości),
3. Na zakończenie ułóż piersi dokładnie w miseczkach pochylając się nieco do przodu i śmiało wygarniając pierś od zewnątrz do środka.
Poprawne nałożenie biustonosza – to wcale nie jest takie proste!
Pochylając się lekko w przód, załóż miseczki na piersi, układając fiszbiny na skórze tuż pod piersiami. Zwłaszcza w wypadku kobiet z dużym biustem ważne jest, by fiszbin nie kłaść na skórze piersi, ale właśnie POD piersiami. Przy większym biuście lepiej na tym etapie nie nakładać ramiączek.
Następnie zapnij stanik na plecach. Części kobiet nie sprawia to problemu, część jednak zapina stanik na brzuchu, „tyłem do przodu”, a dopiero potem go okręca wokół tułowia, nasuwając później miseczki na piersi. O ile nie stanowi to problemu, gdy obwód stanika jest zbyt luźny, może to być kłopotliwe przy odpowiednio ścisłym obwodzie i równocześnie np. wystającym brzuchu.
Pamiętaj!
Stanik, tuż po kupieniu powinien być zapięty na pierwszą, zewnętrzną haftkę i w takiej konfiguracji być dość ścisły. Naturalnym jest, że podczas codziennego użytkowania każdy obwód biustonosza się nieco rozciąga, toteż warto zostawić sobie na później możliwość zwężenia obwodu właśnie za pomocą dwóch kolejnych haftek.
Poprawne nałożenie biustonosza – zapięcie na plecach.
Regulacja ramiączek
Sprawdź, czy mają odpowiednią długość i w razie potrzeby wyreguluj je. Powinny one być na tyle krótkie, by piersi były uniesione, lecz nie tak, by boleśnie wpijać się w ramiona. Na ramiączkach spoczywa część ciężaru piersi, więc przy dużym ich ciężarze lepiej, żeby nie były zbyt wąskie. Ramiączka nie powinny dać się podciągnąć bardziej, niż na około 4 palce nad ramię.
Ramiączka nie powinny dać się podciągnąć bardziej, niż na około 4 palce nad ramię.
Układanie piersi w biustonoszu
Jak ułożyć piersi w biustonoszu? Są na to dwa proste sposoby.
Pierwszy sposób, bardziej dokładny
Wygarnij piersi od zewnątrz do wewnątrz w kierunku środka biustonosza. Odważnie obejmij dłonią jak największą powierzchnię piersi.
Wygarnianie piersi od zewnątrz do wewnątrz w kierunku środka biustonosza.
1. lekko pochyl się do przodu,
2. delikatnie odegnij kciukiem dłoni zewnętrzny koniec fiszbiny pod jedną piersią,
3. drugą dłoń (ze złączonym kciukiem) włóż śmiało do miseczki z odsuniętą od ciała fiszbiną,
4. sięgnij wsuniętą dłonią tak daleko, jak to możliwe,
5. zgarnij ciało do przodu w kierunku środka biustonosza.
Procedurę powtórz dla obu piersi.
Po wyprostowaniu pleców i tak umiejscowionym biuście w miseczkach będziesz mogła ocenić, czy miseczki w twoim staniku mają odpowiednią wielkość, czy nie są ani za duże, ani za małe.
Drugi sposób – poprzez potrząsanie
Pochyl się, chwyć fiszbiny od dołu i śmiało ruszaj nimi na boki. Piersi powinny same prawidłowo wpaść do miseczek.
Układanie piersi w biustonoszu poprzez potrząsanie.
Pamiętaj!
- Jeśli piersi „wypływają” z miseczek, lub górna część miski przecina pierś, oznacza to, że miseczki biustonosza są za małe,
- Jeśli górna krawędź miski odstaje, lub „fruwa” luzem, wtedy najpewniej wybrałaś zbyt duże miseczki.
Biustonosz układający się poprawnie.
Jeśli chcesz być pewna, że Twój biustonosz został nałożony poprawnie i dobrze leży, zachęcamy do zapoznania się z innym tekstem naszego poradnika „Kiedy mój biustonosz dobrze leży?”.