Co ile wymieniać bieliznę? Jak ją prać i przechowywać?
Prawidłowe dobranie biustonosza jest równie trudne lub nawet trudniejsze od dobrania idealnych jeansów. Po wysiłku włożonym w odszukanie i zmierzenie wielu różnych biustonoszy i znalezienie tych kilku, które nam odpowiadają, warto zadbać o bieliznę, aby posłużyła nam jak najdłużej.
Krok pierwszy: segregacja.
Trudny krok podczas którego musimy pozbyć się sentymentów.
Których elementów bielizny już nie potrzebujesz?
- Tych, w których wstydziłabyś się pokazać komukolwiek. Dlaczego miałabyś pokazywać się tak samej sobie? Wypłowiała gumka w majtkach, rozciągnięty obwód lub ramiączka i przebarwienia na biustonoszach? Dla tych elementów mamy one way ticket na wyjazd z bieliźniarki. Estetyka jest ważna i wpływa na nasze samopoczucie i pewność siebie. Kolokwialnie i dosadnie mówiąc: życie jest za krótkie na brzydkie gacie!
- Coś, co już nie spełnia swojej funkcji. Pod wpływem użytkowania, nieodpowiedniego przechowywania lub czyszczenia bielizna ulega zużyciu. Nawet dobrej jakości, ale często noszony i nieodpowiednio prany biustonosz może szybko ulec zniszczeniu i przestać wspierać nasze plecy i biust tak, jak na początku.
- Te biustonosze i majtki, które są piękne, ale nie bez powodu trafiły w kąt… Biustonosz, który zupełnie niczego nie trzyma lub majteczki, które wpijają się tu i tam i sprawiają, że spędzenie w nich dnia zamienia się w katorgę – tego typu bielizny warto się pozbyć. Zapewniamy, że coś, co jest piękne, może być też komfortowe i wysokiej jakości! Warto zrobić miejsce na takie produkty pozbywając się tych niepotrzebnych. Takie drapiące, nieco przyciasne koronki z kąta szuflady dodatkowo niepotrzebnie wzbudzają w nas myśli, że coś z nami nie tak, skoro nie jesteśmy dopasowani do tej pięknej bielizny.
- Porwana, uszkodzona w inny sposób bielizna – z nią także najlepiej się pożegnać. Nie należy na własną rękę zaszywać majtek i biustonoszy – niestety robią się wówczas niewygodne, a nawet mogą powodować podrażnienia skóry!
Krok drugi: zakupy.
Jeżeli pożegnaliśmy się już ze zbędnymi elementami bieliźniarki możemy przejść do przyjemniejszej części, czyli zakupów. Po oczyszczeniu atmosfery z zalegających nam niepotrzebnych rzeczy możemy przystąpić do zakupów. Jeszcze przed nimi warto zmierzyć nasze aktualne wymiary. Aby ułatwić dobieranie biustonoszy naszej marki, jakiś czas temu stworzyliśmy Poradnik Brafittingu. Gorąco zachęcamy do skorzystania z niego. Może pomóc oszczędzić niepotrzebnych nerwów podczas wybierania rozmiaru. A żeby Nasze zakupy były jeszcze bardziej przemyślane – zapraszamy do zapoznania się z terminem Bielizny Kapsułowej, która może być praktycznym uzupełnieniem każdej garderoby.
Krok trzeci: konserwacja.
Czyli jak traktować bieliznę, by służyła nam jak najdłużej? Częste noszenie ulubionego kompletu i nieodpowiednie przechowywanie oraz czyszczenie niestety wpłyną na to, że czas, przez który będzie nam dobrze służył – upłynie szybciej.
Przechowywanie:
- Biustonosze usztywniane można przechowywać złożone (z miseczkami wywiniętymi jedna w drugą), ale zdecydowanie dłużej zachowają kształt, jeżeli będziemy przechowywać je rozłożone,
- Biustonosze formowane termicznie idealnie wyglądają pod gładkimi ubraniami, ale wymagają też więcej troski. Nigdy nie należy wywijać i składać ich miseczek! Należy przechowywać je wyłącznie rozłożone, nie mogą być w żaden sposób przygniecione,
- Majtkom i pozostałym częściom bielizny dobrze będzie w każdym miejscu, które nie jest narażone na zawilgocenie oraz zbieranie się kurzu. Z doświadczenia wiemy, że odkurzane od czasu do czasu szuflady są najlepsze i najwygodniejsze.
WAŻNE: Uszkodzenia biustonosza pranego w pralce nie świadczą o tym, że jest słabej jakości. Zazwyczaj nawet doskonałej jakości bielizna bardzo szybko straci swój blask jeżeli będzie niedbale wrzucana do pralki na niedostosowany program.
Czyszczenie:
- W idealnej rzeczywistości bieliznę najlepiej po prostu wymoczyć w misce z ciepłą wodą i odrobiną płynu,
- Bielizny nigdy nie należy suszyć w suszarce,
- Do prania należy zapiąć biustonosz – rozpięte haftki mogą zaczepiać się o resztę prania, powodując dziurki i zaciągnięcia,
- Zarówno do prania ręcznego jak i w pralce temperatura nie powinna być wyższa niż 30 stopni. Zbyt wysoka temperatura może powodować zgrubienia na miseczkach, kurczenie się tunelów gorseciarskich, z których później mogą wychodzić druty oraz powstawanie nieestetycznych zmechaceń materiału,
- Do prania lepiej używać płynu lub żelu niż proszku. Do delikatnych tkanin dobrze sprawdzają się płyny przeznaczone do prania dziecięcych ubranek,
- Aby zachować kształt misek w biustonoszach usztywnianych, a zwłaszcza tych z termicznie modelowanymi miseczkami, zalecamy korzystanie ze specjalnych kul do prania,
- Do prania bielizny wykonanej z miękkiej, delikatnej koronki pomocne okazują się woreczki do prania. Są też niezwykle przydatne podczas prania rajstop. Worek chroni tkaniny przed zaciągnięciem.
TIP: Jeżeli podczas okresu zdarzy nam się „ wpadka ” najpierw płuczemy lub moczymy bieliznę w zimnej/chłodnej wodzie, a następnie pierzemy tak, jak zawsze. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że na bieliźnie zostaną ślady jest mniejsze.
Ciężkie rozstania z „tym jedynym”
To, jak często musimy wybierać się na zakupy bieliźniane zależy w od tego, jak dużo bielizny posiadamy i tym samym, jak często nosimy daną rzecz oraz od tego, w jaki sposób ją czyścimy i przechowujemy. Im rzadziej korzystamy z danej rzeczy, tym dłużej pozostanie w świetnym stanie. Oczywistym jest, że nie ma bielizny, która jest wieczna. Biustonosze i majtki są wystawione na długotrwałe działanie temperatury (naszego ciała) i nieustanny kontakt z ubraniami, które nakładamy na bieliznę. Naprawdę warto poświęcić odrobinę uwagi czyszczeniu, aby nasza ulubiona bielizna mogła nas cieszyć możliwie długo, stosując się do wspomnianych wcześniej wskazówek.